8. listopadu 2019

Václav Kaplický: Kladivo na čarodějnice (1963)

„Slova jsou lehká jako peří, mnohem těžší jsou činy.“

zdroj: levneknihy.cz
Hodně dlouho mě míjelo, že tak vyšinutá věc, jakou čarodějnické procesy byly, se děla na našem území a co víc, tak blízko mé rodné půdě. Knížku jsem konečně rozečetla na dovolené, ale promptně odložila a dočetla ji se sebezapřením až teď. Zpětně asi dávalo mnohem větší smysl kouknout se na dokument nebo si přečíst nějaký výtah z historických pramenů a netrápit se tím románem. Ukázalo se totiž, že mi tohle téma dělá extrémně zle, nejsem schopná pochopit tu míru lidské blbosti, chamtivosti a zbabělosti, která umožnila, že se to dělo tak dlouho a v takovém rozsahu, a akorát jsem z toho měla špatné spaní.

Knížka jako taková ale vůbec není špatná. Je psaná krásně přístupným jazykem a hezky ukazuje, že historická dramata nutně nemusí tlačit historismy v řeči příběhu či postav, propracované reálie ke kýžené atmosféře vybrané doby postačí. Postavy byly buď sympaticky nebo naopak nesnesitelně lidské (byť trochu černobílé) a tempo bylo taky fajn. Konečně - kdyby ke mně ta knížka nějak nepronikla, nerozčilovala by mě, to dá rozum. Jediné, co bych vytkla, je absolutní absence jakýchkoliv dějových překvapení nebo zvratů - na začátku člověk ví, jak to dopadne, a po cestě ho nic nepřekvapí.

Dramatické zpracování toho ukrutného příběhu ale asi jednou stačilo, film asi vidět nepotřebuju.
„Nenajdeš žádnou knihu, v níž by bylo více boží moudrosti, než když jdeš rozkvetlou loukou.“

„Moc a pravda jsou dvě různé věci.“

„Každý by byl směšný, kdyby chtěl uhasit měsíc nebo dát mrakům jiný směr. Teď měsíc svítí a třpytí se jako roztavené zlato, za chvíli se však přižene mrak a bude po jasu. Je proto mrak silnější než měsíc? Není! Mrak odlétne, rozplyne se, ale měsíc zůstane. Světlo je silnější než tma.“

„Jak málo chtěl vědět Šalamoun! Kdyby byl raději svou moudrostí budoucím pokolením objasnil, proč občas na svět přichází taková tma, kdy se lidé bez rozumu navzájem vraždí, proč někdy nastávají doby, kdy i nejmoudřejší lidé nerozeznávají, co je spravedlivé a nespravedlivé, proč se někdy i čestní lidé klanějí vrahům a lupičům, považujíce je za dobrodince.“

„Nespravedlnosti se nesmí dopouštět ani ten, kdo se domnívá, že jí usiluje o nějaké dobro.“