zdroj: imdb.com |
Film popisuje tři generace maďarské židovské rodiny během 20. století. Jako první vidíme Ralpha v roli vousatého Ignatze Sonnenscheina (později Sorse), kde mu sekundují a stačí krásná Jennifer Ehle (Valerie, v podstatě klíčová postava celého příběhu) a James Frain (Gustave). Po smrti Ignatze se děj přesunuje na jeho syna Adama Sorse (Ralph oholí vousy a nechá jen knírek), jehož švagrovou a milenku nehraje nikdo jiný, než kouzelná a přenádherná Rachel Weisz (Greta). Pak přijde druhá světová. Z celé rodiny přežije jen Valerie a Adamův syn Ivan (Ralph se oholil úplně), který nakonec zůstává jako jediný potomek celé slavné rodiny Sonnenscheinů.
Kniha s tajným receptem na Sunshine, který rodina vyráběla a který se ztratil, je na konci vhozena do kontejneru, když Ivan vyklízí babiččin dům nemaje tušení, že mu vypadla z ruky. Rodinné tajemství tak mizí v nenávratnu, ale Ivan, měně si jméno zpět ze Sorse na Sonnenscheina, dojde k závěru, že pravým dědictvím rodiny není tajný recept na Sunshine, ale být a cítit se svobodný, sám za sebe a za své kořeny se nestydět. Trochu klišé, ale má to něco do sebe - jenom pokud jsme smíření s tím, kdo jsme, odkud a z koho jsme vzešli a jak žijeme, jenom pak můžeme být opravdu spokojení, opravdu žít.
Film zachycoval obě války, i pak komunismus a byla to síla, s docela explicitními scénami se tam nešetřilo (za všechny smrt Adama Sorse). Kromě toho tam padlo docela zajímavých názorů. Jedna z postav, muž, co přežil Auschwitz, aby ho pak komunisté umlátili k smti, tam řekl: "Surviving Auschwitz doesn't make you more or less man. It's just burned in your mind and no one can ever erase it."
Skoro se mi udělalo špatně z toho, jak politika dokázala rozprášit tak velkou rodinu tak důkladně, až zbyl jen jeden jediný, do smrti psychicky poznamenaný muž. A Valerie to všechno viděla; viděla smrt nevlastních rodičů poznamenanou zármutkem, že rodinná tradice výroby Sunshine nepokračuje, viděla útěk bratra a smrt manžela; viděla, jak jí nacisté zabili jednoho syna s rodinou, snachu a pak zjistila, že ze všech přežil jedině jeden vnuk; byla u toho, když jí zemřel bratr na rtech s otázkou, k čemu ten život byl, po návratu do vlasti a držela to jediné, co jí zůstalo - vnuka - a zase se dívala, jak to politika ničí.
Dost si nedovedu přestavit, co bych na místě Ivana dělala - bez rodiny, bez přátel, láska v nenávratnu... vůbec si nedovedu představit, že bych se dostala do situace, jako kdokoliv z nich. Co se týče obsazení, Ralph Fiennes byl famózní ve všech třech rolích, Jennifer Ehle byla úchvatná, Rachel Weisz okouzlující, James Frain (Gustave) sympaťák a Mark Strong (István) tam dobře zapadl.
Byl to skvělý film se skvělým Ralphem Fiennesem, ale netuším, jestli se na to někdy podívám znovu. Možná bych zachytila ještě víc z těch jemných detailů a symbolů, které tam byly, ale nadruhou stranu je to na mě asi trošku moc. Hodnotím ale dost vysoko.