26. února 2011

Spartacus: Gods of the Arena

| Season 0 | Season 1 | Season 2 | Season 3 |
_______

Every legend has a beginning.


0.01 Past Transgressions - 0.02 Mission - 0.03 Paterfamilias - 0.04 Beneath the Mask - 0.05 Reckoning - 0.06 The Bitter End

zdroj: imdb.com
Pokud se vám nelíbil první počin ze série (Blood and Sand), je dost možné, že Gods of the Arena vás příjemně překvapí. Narozdíl od své mateřeské série postrádala unylého a zbytečného hlavního hrdinu, raději se bez něj rovnou obešla, což hodnotím velice kladně. (Koho zajímá Spartacus v seriálu s názvem Spartacus, huh?) Soustředila se hlavně na politiku a život domu Batiata, za to velké plus. Znamenalo to totiž, že v popředí bude Batiatus (John Hannah) a Lucretia (Lucy Lawless), moje dvě nejoblíbenější postavy. Velké plus měla mini-série taky za postavu Gaiy (Jaime 'pardon-my-tits' Murray), která byla víc, než důstojnou předchůdkyní Ilithyie.

Na rozdíl od Blood and Sand, kde jsem několik prvních dílů doslova přetrpěla (a se zbytkem to nebylo o moc lepší), se mi první díl Gods of the Arena opravdu líbil a užila jsem si ho. Bylo to víceméně softporno, a to včetně té hudby (hlavně v druhém díle), ale i přesto tvůrci dokázali, že jsou schopní vytvořit děj, a tentokrát to nebyla jen urban legend, jako u mateřské série.

Většina vedlejších zápletek se opakuje - Naevia (Lesley-Ann Brandt) a Crixus (Manu Bennett) se znovuzhmotili v Melittě (Marisa Ramirez) a Gannicovi (Dustin Clare), Lucretia už začala využívat Crixa, jeden žampión (Gannicus) bojuje s druhým (Crixus); Batiatus válčí s Tulliem (Stephen Lovatt) stejně, jako bude později se Soloniem (Craig Walsh-Wrightson); Crixus má stejně příšernou image, jakou měl Spartacus, a narozdíl od něj se zarputile odmítal ostříhat a oholit. Je ale zajímavé vidět, co jim předcházelo - že Doctore (Peter Mensah) má svou minulost a že přišel o ženu stejně tragicky, jako vágus Sparty; a stejně tak Naevia, která přišla o přítelkyni; že Batiatus a Solonius byli prve výborní přátelé - a jen z takového přátelství se může vyvinout taková nenávist; že Lucretia milovala Batiata mnohem víc, než šlo z Blood and Sand předpokládat - dokonce tak, že odstranila jeho otce (Jeffrey Thomas), k čemuž měla celkem logické důvody.

Prostě, kdybych měla někomu něco ze Spartaca doporučit, pak rozhodně doporučím Gods of the Arena, ačkoli skončili tak, jak se dalo čekat, s nácvalem na začátek Blood and Sand. (I když přiznám se, úplný závěr finále, kdy Batiatus pronáší řeč a pak to skočí k jeho konci v Blood and Sand, kde je dobře vidět, že Lucretia přežívá, mi nahnal husí kůži. Já snad půjdu i do druhé série, nebo co.) Je to sice pořád sexem prosycená krvavá poměrně schematická řežba, ale je to menší výmaz, než mateřská série. A upřímně, pár událostí by mohlo mít dohru v druhé sérii, docela by jí to pomohlo - koneckonců, venku je pořád ještě svobodný Gannicus (Dustin Clare), který se dá považovat za kvalitní postavu. (A je šukézní.)