10. ledna 2013

Wire in the Blood: Series 5 & 6

| Series 1 & 2 | Series 3 & 4 | Series 5 & 6 |
_______

“The trilling wire in the blood / Sings below inveterate scars / Appeasing long forgotten wars.”
- T.S. Eliot: The Four Quartets (Burnt Norton)



Series 5
5.01 The Colour of Amber - 5.02 Nocebo - 5.03 The Names of Angels - 5.04 Anything You Can Do - 5.05 Prayer of the Bone (2008 Special)

zdroj: imdb.com
Pátá řada mě překvapila tím, že epizody už nemají hodinu a půl, ale jen hodinu. Na první pohled jsem si toho vůbec nevšimla, až když mi přišlo, že to uzavírají nějak hrozně brzo, všimla jsem si jiné stopáže. Je fakt, že mi to umožňuje shlédnout víc epizod najednou, ale je to trochu nezvyk, víc se to blíží americkým procedurals, které kvůli tomu většinou nejdou moc do hloubky. Vzali mi trochu času s Tonym (Robson Green) a to se neodpouští. Tony a Alex (Simone Lahbib) mají skvělou chemii, ale nulové romantické tření a musím se přiznat, že mi to trochu chybí. Je poznat, že zmizel i přízrak Carol (Hermione Norris), což mě na jednu stranu trochu mrzí, ale na druhou to dává spoustu vlastního prostoru Alex.

The Colour of Amber mi silně připomínal jednu epizodu s už dříve v souvilosti s Wire in the Blood zmíněnými Specialisty na vraždy a to starší, německé pojetí skoro stejné látky (a minimálně stejné diagnózy) se mi líbilo trochu víc. Nocebo nějak nebylo schopné udržet moji pozornost, ale co mě zaujalo byl herecký výkon Simone Lahbib, když Alex unesou syna. Ta proměna z policistky na ustrašenou matku byla působivá. The Names of Angels se mi líbilo opravdu hodně, případ byl dokonalý, po dlouhé době jsem byla skutečně napjatá jak kšandy, podle mě jeden z nejlepších dílů. Anything You Can Do byl jeden z nejzajímavějších co do diagnózy, opravdu jsem si ho užívala.

zdroj: imdb.com
Prayer of the Bone jsem si zase tak moc nedala. Přesazení Tonyho do Texasu nebylo moc šťastné, naštěstí jen asistoval. Kulturní šok byl naprosto luxusní - usazování se na opačnou stranu auta, kouřící jeptiška u bazénu a tak podobně velmi pobavilo. Případ mi ze začátku přišel takový zmatený a ke konci tak nějak americky překombinovaný, zase tak moc jsem se nebavila. Navíc mě nehorázně dráždily ty divné střihy a problikávání. Asi to měla být super cool kamera, která nám měla zprostředkovat pocity texaského horka, ale mě to jen opravdu silně rozčilovalo. Navíc mi chyběla k Tonymu nějaká silná osobnost, jako je v Bradfieldu Alex. Celkový závěr byl tak nějak deus ex machina a fakt se těším, až si zase pustím staré dobré anglické Wire in the Blood.

Series 6
6.01 Unnatural Vices (Part 1) - 6.02 Unnatural Vices (Part 2) - 6.03 Falls the Shadow (Part 1) - 6.04 Falls the Shadow (Part 2) - 6.05 From the Defeated (Part 1) - 6.06 From the Defeated (Part 2) - 6.07 The Dead Land (Part 1) - 6.08 The Dead Land (Part 2)

zdroj: imdb.com
Šestá sezóna do mě lezla pěkně pomalu, protože jsem věděla, že je poslední, a to mě od začátku mrzelo. Docela jsem k tomu seriálu přilnula, z těch nově vznikajících mám problém nějaký takový, jako bylo Wire in the Blood, najít, a ačkoli se k tomu můžu kdykoliv vrátit, už to není ono - už nebude nic nového, co jsem ještě neviděla a u čeho se můžu cítit napjatá. Přišlo mi, jako by v poslední sezóně došlo k tomu finálnímu přerodu seriálu - už to není ten sám seriál jako v první řadě a přesto je. Jediné, co zůstává, jsou Tonyho igelitky.

Unnatural Vices mi ze začátku přišly dost průměrné, ale konečné vyvrcholení jsem opravdu nečekala. Postava Collinse (Cristian Solimeno) mě nebavila a celkem brzy mi bylo jasné, že tam byl tak nějak nastrčen. Ještě, že se nezdržel. Falls the Shadow se mi velmi líbilo, hodně zajímavý případ (i když mi přišel trochu neuvěřitelný a jen malinko překombinovaný), ale skvělé scény mezi Alex a Tonym (hlavně Tony jako trucující dítě ke konci byl naprosto dokonalý) - líbilo se mi, jak vytvářeli tu rodinnou dynamiku i přesto, že žádné rodinné scény nebyly. Skvělý díl. From the Defeated mě upřímně řečeno dost mátlo, byl to snad jediný díl, kdy jsem nebyla schopná sama dosledovat, jak k tomu profilu Tony došel, a trochu mu to vadilo. Celkově mi to přišlo jen jako zástěrka, jak přivést zpátky do děje Bryanta (Jolyon Baker) z Unnatural Vices. The Dead Land nebylo vůbec stavěné jako finále seriálu. Těžko říct, jestli ještě nevěděli, že už nebudou točit, nebo to jsou jen Britové. Moc se mi nelíbí ta touha filmařů nacpat všude každému hrdinovi nějakou archnemesis a ještě víc mě rozladilo, že Alex na druhou polovinu úplně zmizela. Případ byl sice velmi zajímavý, ale tak nějak mi tam chyběli "moji" lidé. Konec s Bryantem byl na ten build-up, který tomu věnovali, tak nějak nedostatečný.

Celkově bylo Wire in the Blood dokonalost. Kriminálka se soudním psychologem mi chyběla léta. Najít takovou, která není americká, je absolutní jackpot, a já si seriál dokonale užila. Určitě jeden, ke kterému se budu vracet.