16. listopadu 2019

American Horror Story: 1984

| Season 1 | Season 2 | Season 3 | Season 4 | Season 5 | Season 6 |
| Season 7 | Season 8 | Season 9 | Season 10 | Season 11 | Season 12 |
_______

Evil. You think it can be treated like an infection, but there is no cure, no pill to take. The darkness resides in everyone. Even you.


9.01 Camp Redwood - 9.02 Mr. Jingles - 9.03 Slashdance - 9.04 True Killers - 9.05 Red Dawn - 9.06 Episode 100 - 9.07 The Lady in White - 9.08 Rest in Pieces - 9.09 Final Girl

zdroj: imdb.com
Přiznám se, že byť se snažím koncept "quilty pleasure" ze svého života vymýtit (buď je to pleasure, čímž pádem to není guilty, nebo už to chvíli není pleasure a musí to pryč), nicméně American Horror Story se v mém podvědomí uchytilo jak plevel a ne a ne se ho zbavit. Při té fluktuaci kvality sezónu od sezóny by se dalo čekat, že si aspoň budu vybírat, ale moje touha nepřerušit řetěz recenzí je evidentně příliš silná, takže jsme zase tady. To ale není ta překvapivá věc - ta překvapivá věc je, že se mi tahle sezóna fakt líbila.

Musím říct, že proměna ansáblu American Horror Story fakt hodně prospěla, upřímně mě bavilo se na ty lidi dívat. Pro Billie Lourd (Montana) mám slabost, Montana mě hodně bavila a Billie Lourd udělala tu její otočku v posledním díle i docela uvěřitelnou. Leslie Grossman (Margaret) má úžasný komediální talent, který udělal Margaret dvakrát tak nebezpečnou. Emma Roberts (Brooke) byla jako ingénue příjemná změna a Cody Fern (Xavier) má úžasně expresivní obličej, bavil mě.

Hodně mě potěšil Matthew Morrison (Trevor), po Glee jsem ho nikde pořádně neviděla, dále návrat Johna Carrolla Lynche (Jingles) v roli, kde mi ho bylo zase jednou líto, a vždycky úžasná Lily Rabe (Lavinia), tady fakt děsivě psychotická. Zach Villa (Richard Ramirez) mě hodně zaujal a překvapilo mě zařazení Ramireze - rok 2019 byl očividně rok sériových vrahů. Z nováčků ale absolutně musím vypíchnout Angelicu Ross (Donna) - její Candy v Pose mě moc nebrala, ale tady byla skvělá a doufám, že se objeví i v dalších řadách.

Asi bych se obešla bez Dylana McDermotta (Bruce) a trochu mě mrzelo, že Dreama Walker (Rita) a Mitch Pileggi (Art) měli jen takové štěky.

Přiznám se, že ději jsem moc nedávala - tento typ hororů fakt nemám ráda, nemají pro mě žádnou uměleckou ani přidanou hodnotu a jakékoliv efekty stříkající krve a kydajících vnitřností, byť sebelepší, jsem nikdy nedokázala pokládat za věrohodné, naopak mě vždycky úplně vytrhly z děje a zapříčinily, že jsem si to prostě neuměla užít. American Horror Story pro mě ale jako horor nefunguje od začátku, takže jsem to tak tragicky nebrala a dokonce to pro mě občas bylo napínavé.

Na konci Red Dawn jsem prostě věděla, že udělají to, co v Roanoke (a co podle mě Roanoke zničilo) a doufala jsem, že tentokrát to zvládnou líp. Překvapivě mě nezklamali, scénář ty časové posuny tentokrát unesl, především protože bylo jasné, kdo má jaký úkol a jaký cíl, nebylo to jenom o tom tu bezduchou řež přežít. Z druhé poloviny musím vypíchnout The Lady in White, Jinglesova historie byla skvěle zahraná a dala základy dojemnému finále.

Final Girl mě překvapilo tím, jak nenapínavé bylo. Nemyslím to ale negativně, ta napínavost jde v American Horror Story často ruku v ruce s pitomými zvraty a překombinovaností, takže bylo fakt osvěžující vidět víceméně šťastný konec, kde se všechny dějové linie uzavřely. Finn Wittrock (Bobby) mě v tak neodpudivé roli překvapil, ale byl podle mě vybraný dobře. Ve chvíli, kdy se Bobby ohlédne za sebe a vidí svou rodinu, jsem se rozbulela, nebudu lhát. Zamrzely mě akorát dvě věci - že Donna nebyla "final girl" a že kdokoliv vymyslel tu scénu s drtičem dřeva nebyl při smyslech, protože absolutně nedávala smysl.

Celkově bych 1984 bez váhání zařadila mezi jednu z lepších sezón a jsem docela zvědavá na další.